Ağız Kanser Tedavisi Sonrasında Babasının Ağzı Neden Şişti?

Sağlık Ve Tıp Video: Yoğun bakımdaki hasta neden uyutulur? (Eylül 2018).

Anonim

Babamın boğaz, dil ve yanaktan oluşan yassı hücreli kanseri var. Onun kaburga üzerinde de bulunmuştur. Beslenme tüpü ve trakeotomisi var. Son zamanlarda ağzını çok şişmiş hale geldi. Doktorlar bize herhangi bir cevap vermiyor. Dişlerini bile fırçalayamaz. Bu ne olabilir ve ne yapılabilir?

Eğer babanız şu anda kemoterapi ve radyasyon alıyorsa ya da yakın zamanda tamamlamışsa, mukoziti olabilir. Bu, radyasyonun ağız boşluğuna bilinen bir yan etkisidir ve ağzınızın içinde kötü bir güneş yanığına çıkmak gibidir.

Ağzı tutan hücreler her üç günde bir ya da daha fazla döner ve yerini yeni hücreler alır. Radyasyon ve kemoterapi bu süreci hızlandırabilir, böylece dilin geniş bölgeleri, yanağın iç yüzeyi ve ağzın çatısı tümüyle işlenip ortaya çıkabilir. Bu, ağza koruyucu kaplama tehlikeye girdiğinde iltihap ve enfeksiyona yol açabilir.

Nazik bir ağız tuzlu su ile durulayın ağzın temiz tutulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca reçete ve reçetesiz olarak kullanılabilen oral durulamalar da vardır. Bazı radyasyon onkologları, radyasyon sonrası yara dokusunu azaltmak için Trental (pentoksifilin) ​​ve A vitamini reçete edecektir. Bu ilaç kombinasyonunun ayrıca mukozitin şiddetini ve süresini de azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu seçenekleri doktorlarınızla tartışırdım.

Ağız Kanser Tedavisi Sonrasında Babasının Ağzı Neden Şişti?
Tıbbi Sorunların Kategorisi: Hastalıklar